امضای تفاهم نامه کشت فراسرزمینی در حضور سرپرست وزارت جهاد کشاورزی

انجمن کشت فراسرزمینی: در نشست کمیسیون کشاورزی و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با روسای کمیسیون‌های کشاورزی سراسر کشور، تفاهم نامه همکاری در زمینه کشت فراسرزمینی میان انجمن مربوطه و اتاق بازرگانی اصفهان با حضور سرپرست وزرات جهاد کشاورزی به امضا رسید.

کمیسیون کشاورزی و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان روز چهارشنبه 16 بهمن ماه سال جاری روسای کمیسیون‌های کشاورزی سراسر کشور را گرد هم جمع کرد تا پیرامون مسایل مبتلا به بخش کشاورزی، تبادل نظر انجام شود. در این مراسم که با حضور عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، تفاهم نامه همکاری میان انجمن کشت فراسرزمینی و وزارت جهادکشاورزی به امضا رسید.
در این مراسم، عباس صادقی عضو هیات مدیره انجمن کشت فراسرزمینی با اشاره به اینکه بخش کشاورزی طبق آمار بانک جهانی 10 درصد تولید ناخالص داخلی و 24 درصد اشتغال را در اختیار دارد، خواستار جایگاه مناسب برای این بخش در اقتصاد ایران شد.
او اظهار امیدوار کرد: با اقدامات انجام شده تشکل بزرگ بخش کشاورزی که به خاطر بی هویتی فقیر شده است، رونق یابد.

ناهماهنگی دستگاه‌های دولتی در توسعه کشت فراسرزمینی

علی رضوانی زاده رئیس هیات مدیره انجمن کشت فراسرزمینی نیز به تشریح تاریخچه تشکیل این انجمن پرداخت. به گفته او انجمن کشت فراسرزمینی انجمن جوانی است که با همت سرپرست وزارت جهاد کشاورزی و همکاران مرکز ملی مطالعات آب اتاق ایران شکل گرفته است.
رئیس هیات مدیره انجمن کشت فراسرزمینی افزود: فرصت‌ هایی از زمان تشکیل انجمن برای توسعه کشت فراسرزمینی فراهم شده است اما به دلیل ناهماهنگی وزارتخانه‌ها و سازمان‌هایی که در مصوبه دولت مکلف بودند در این رابطه فعالیت کنند از این فرصت‌ها استفاده نشد.
او گفت: امیدواریم با معرفی سرپرست وزارت جهاد کشاورزی به‌عنوان وزیر به مجلس، کشت فراسرزمینی به صورت پررنگ‌تر مورد حمایت قرار گیرد.
رضوانی زاده تاکید کرد: روز به روز با ظهور کشورهای جدید، عرصه برای فعالیت ایران در زمینه کشت فراسرزمینی تنگ‌تر می‌شود. چین و هند با نگاه امنیت غذایی در کنار عربستان، ترکیه و امارات که نگاه بازارگردانی دارند، کشورهای نوظهوری هستند که عرصه فعالیت برای ایران را تنگ‌تر می‌کنند. همچنین نوسانات نرخ ارز، نبود دیپلماسی اقتصادی و موضوعات دیگر متاسفانه سبب می‌‎شود که شاهد رونق و توفیق مطلوب در عرصه کشت فراسرزمینی نباشیم.
او تاکید کرد: فعالیت در کشورهای هدف فراسرزمینی باعث می‌شود که بحث دیپلماسی فعال‌تر شود. در بحث کشت فراسرزمینی نگاه نهایی نباید فقط معطوف به امنیت غذایی و افزایش سطح زیر کشت باشد بلکه خلق فرصت، بازارگردانی و دیپلماسی اقتصادی هم باید مورد توجه قرار گیرد.

 

0 Reviews

→ خواندن مطلب قبلی

تست4

خواندن مطلب بعدی ←

افزایش ظرفیت صنایع تبدیلی با کمک افغانستان