الزامی که غافل شدیم و فرصتی که به مفت سوزاندیم و امروز نسبت به آن احساس بازندگی می کنیم .

«پویش نفس»

هر چند با تاخیر ، ولی پویش فعالان اقتصادی بخش خصوصی برای عبور از بحران کرونا آغاز شد .

اتفاقات این ایام یادآور دوران جنگ است ولی با جرات و شهامت کمتر و تاخیر بیشتر  و البته این تاخیر و کم رمقی توجیه دارد ولی . . . . و البته علت آن را باید در عملکرد دولت های بعد از جنگ جستجو کرد .

اقدامات خوبی را این چند روز اخیر  از فعالان اقتصادی کشور و اتاق های بازرگانی و تشکل های وابسته می شنویم که نشان از پایداری باورهای اعتقادی و اخلاقی دارد  ولی اگر یک اتفاق و تکلیف و الزام قانونی کامل اجرا می شد و حتی اگر حداقل 50 درصد از اهداف تعیین شده آن محقق می شد ، امروز و در این شرایط جنگ اقتصادی کمتر محتاج بودیم .

الزامی که غافل شدیم و فرصتی که به مفت سوزاندیم و امروز نسبت به آن احساس بازندگی می کنیم ، عدم تحقق اهداف چشم انداز و برنامه های اصل 44 قانون اساسی می باشد .

در خانه اگر کس است یک حرف بس است

چرا این موضوع را الان در ایام شیوع لجام گسیخته  “کرونا ویروس” طرح می کنم ؟

فقط یک علت را یادآور شوم که اگر در راستای اصل 44 قدم بر می داشتیم و امروز در مقام نخست کشورهای منطقه بودیم ، شرکت های بخش خصوصی و فعالان اقتصادی مردمی ، به تنهائی هم کمبود های ملزومات درمانی را تامین می نمودند و هم هزینه های جاری را مشارکت داشتند .

حیف از فرصت های سوخته و شکر به اندک بضاعت موجود .

————————————————————–

متن کامل بیانیه فعالان بخش خصوصی در مورد آغاز به کار پویش نفس به شرح زیر است:

هم قدم و هم نفس، برای ایران، برای زندگی

روزهای سختی است، برای همه ما ایرانیان؛ برای تک تک مردم ایران، برای فعالان اقتصادی، برای کسب و کارهای خرد و برای کل اقتصاد کشور. روزهایی که نفس هموطنان مان در جای جای کشور به شماره افتاده است. روزهایی که بنگاه های اقتصادی مان در بهت و سردرگمی غیرمنتظره ای به سر می برند و نه تنها نگران بقای شان هستند بلکه نمی دانند که چگونه از با ارزشترین دارایی های خود یعنی نیروی انسانی خود مراقبت کنند. ترس و نگرانی در گوشه و کنار شهرهای ما خانه گزیده است و کشور با بسته شدن مرزهایش در قرنطینه قرار گرفته است.

ما فعالان اقتصادی بخش خصوصی کشور با آگاهی از مسئولیت های اجتماعی و میهنی مان و باور به آنکه افزایش عمق و طول زمان این همه گیری آسیب های جدی به اقتصاد کشور و به کسب و کار همه فعالان اقتصادی خواهد زد؛ تلاشی را آغاز کرده ایم تا نقش خودمان را در مقابله با بحران ویروس کووید-19 بازی کنیم؛ تلاشی برای کاستن از دردها و رنج ها.

نفس، پویش فعالان اقتصادی دغدغه مند بخش خصوصی برای عبور از بحران است که با حمایت و همراهی اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور و صدها تشکل بخش خصوصی آغاز به کار کرده است. این پویش اهداف زیر را به صورت هدفمند و منسجم دنبال می کند.

  • هم اندیشی در انواع فعالیت هایی که بخش خصوصی می تواند در مقابله با همه گیری ویروس کووید-19 انجام دهد
  • تدوین و انتشار دستورالعمل های لازم برای بنگاه های اقتصادی در مبارزه با بیماری
  • ساماندهی تشکل های بخش خصوصی در مقابله با بیماری و بسیج اعضای خود در این زمینه
  • گردآوری کمک های مالی برای تأمین کمبودهای لوازم و تجهیزات کلیدی در مقابله با بیماری و تهیه اقلام مربوطه
  • احصاء مشکلات بخش خصوصی، ناشی از این شرایط جدید در کشور و تلاش برای حل آنها با کمک اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور
  • تلاش و همکاری برای باز نگه داشته شدن مرزها بر تجارت خارجی کشور و کمک به استقرار تمهیدات بهداشتی و پروتکل های قرنطینه در مبادی صادراتی
  • طراحی و اجرای ابتکارات عملیاتی و نوآوری های راهبردی در مواجهه با بحران

کارگروه های هفت گانه این پویش فعالیت خود را در دو روز گذشته آغاز کرده و ضمن برگزاری همه جلسات کاری خود در فضای مجازی و بدون حتی یک دقیقه جلسه حضوری برای اهداف فوق برنامه ریزی نموده است که گزارش تصمیم گیری ها و دستاوردهای پویش متناسبا به اطلاع خواهد رسید.

با امید به اینکه با بهره گیری از توان کارآفرینان و مدیران کارآمد بخش خصوصی بتوانیم نقش موثری در این بحران جدی ایفا کنیم از همه شما فعالان اقتصادی کشور اعم از بنگاه های کوچک و بزرگ بخش خصوصی یا تشکل ها دعوت می کنیم به این پویش بپیوندید و همراه ما شوید تا هوای تازه را به سینه هایی که نفس در آنها حبس شده است بازگردانیم.

#بخش_خصوصی_همیاری_عمومی
#کمپین_نفس

0 Reviews

→ خواندن مطلب قبلی

انجمن کشت فراسرزمینی به کمپین نفس پیوست

خواندن مطلب بعدی ←

حکم حکومتی؛ تکلیف بودجه 99 را بین دولت و مجلس روشن کرد