پیام سرپرست وزارت جهاد کشاورزی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با صدور پیامی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹، ضمن تبریک فرارسیدن فصل بهار به تمامی کشاورزان سخت‌کوش و همکاران پرتلاش وزارت جهاد کشاورزی، اظهار امیدواری کرد: در پرتو مهر بی‌کران آفریدگار، سالی سرشار از برکت و رونق ملی برای کشورمان رقم بخورد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، متن پیام عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی به شرح زیر است:

«یا مُقَلِّب القُلوب وَ الاَبصار یا مُدَبِّر اللَیلِ وَ النَّهار»

در چرخشی دیگر از زمین مهربان و طلیعه بهاری سبز فام، فرا رسیدن سال نو ۱۳۹۹ را به تمامی کشاورزان سخت‌کوش و همکاران پر تلاش تبریک و تهنیت عرض می‌کنم، امید که در پرتو مهر بی‌کران آفریدگار، سالی سرشار از برکت و رونق ملی برای کشورمان رقم بخورد. امیدی که در انتظار سبز شدن و ثمره هر بذری در دل خاک تجلی می‌یابد. سالی که گذشت با پیامدهای سیل در بسیاری نقاط کشور آغاز و در روندی از تشدید تحریم‌های جهانی سرانجام با نامعادلات گسترش جهانی و بیماری خطرناک کرونا ادامه یافت. لیکن بخش کشاورزی در این شرایط سخت نشان داد که بر تارک اقتصاد کشور قرار داشته و همواره در نیل به امنیت غذایی، نقش طلایه‌دار خود را ایفا می کند. بخش کشاورزی با بیش از ۴ میلیون بهره‌بردار و  رشد سالانه بیش از ۵ درصد، حدود ۱۲۵ میلیون تن تولیدات خود را به بازار مصرف عرضه می‌کند.

با برنامه‌ریزی انجام شده، تأمین به موقع نهاده‌های کشاورزی اعم از انواع بذر باکیفیت، کود، آفت‌کش‌ها، دارو و مکمل‌های دام و طیور و تلاش و همت کشاورزان، در سال ۹۸ نیز کشورمان در تولید پایدار و خودکفایی محصول استراتژیک گندم استمرار یافت، دانه‌های روغنی نیز با رشدی بالا همراه و ضریب خوداتکایی روغن از ۷.۲ درصد به ۱۶ درصد ارتقا یافت، افزایش سطح گلخانه‌ها به بیش از ۱۷ هزار هکتار، اجرای موفق سیستم‌های نوین آبیاری و … نوید رونق افزون در تولید، صادرات و اشتغال را به موازات کاهش مصرف آب و افزایش بازده آبیاری می دهد.  اینها تنها گوشه‌ای از فعالیت‌ها و دستاوردهایی بود که در کارنامه سال ۱۳۹۸ بخش کشاورزی به چشم می‌خورد.

البته مساعی خستگی‌ناپذیر همکاران پر تلاش در تأمین به موقع نهاده‌های کشاورزی، کمک به کشاورزان خسارت‌دیده از سیل، مبارزه با ملخ و آفات نیز قابل توجه بود. در سال پیش رو نیز از همکارانم در سراسر کشور انتظار می‌رود دوشادوش کشاورزان سخت‌کوش همچنان تلاشی مضاعف داشته و مقدمات لازم را بویژه برای کشت بهاره تدارک تا کوچک‌ترین خللی در روند تولید حاصل نگردد. در پایان به جامعه کشاورزی و همکارانی که خود یا خانواده‌شان در اثر بیماری کرونا جان خود را از دست دادند، تسلیت گفته و برای همگان آرزوی سلامتی دارم. امید که  شاهد ریشه‌کن شدن کامل  بیماری کرونا در کشور نیز باشیم.

0 Reviews

→ خواندن مطلب قبلی

ارزآوری بخش کشاورزی و غذا به 5.2 میلیارد دلار رسید

خواندن مطلب بعدی ←

وام 500 میلیون دلاری بانک جهانی به توسعه کشاورزی ازبکستان