کشاورزی در ونزوئلا

دکتر فلسفی هدف اصلی ارتباط وزارت جهاد کشاورزی ایران با ونزوئلا ساماندهی به بخش کشاورزی، دامپروری، باغبانی و شیلات کشور ونزوئلا برشمرد و افزود: کشور ونزوئلا بخاطر سیاستهای استعمارگرانه آمریکا مخصوصاً در دهه ۹۰ در کشاورزی رشد زیادی نداشته است و تمام زمینه‌های فنی و زیربنایی برای حمایت از بخشی که از قبل پیش‌بینی شده بود رها شده و از کار افتاده است که حتی هیچ گونه منابع مالی برای راه‌اندازی بخش کشاورزی سرمایه‌گذاری نشده است و تامین هزینه پروژه‌ها نیز حذف شده است

وی مشکل دوم کشور ونزوئلا را بخاطر سیاستها و مسائل نفتی ذکر کرد و افزود: این امر باعث شده که جمعیت در بخش شهری و حومه شهرها اسکان یابند و کشاوری رها شود و در روستاها هیچگونه سرمایه‌گذاری صورت نگرفته و باعث شده که روستاییان به شهرهای بزرگ همچون کاراکاس مهاجرت کنند که در حال حاضر با یک چالش روبرو هستند.

سالیانه ۱۵ میلیون تن محصول کشاورزی در ونزوئلا تولید می‌شود

دکتر فلسفی با اشاره به این که در حال حاضر سالانه ۱۵ میلیون تن محصولات کشاورزی در ونزوئلا بدست می‌آید گفت: نیاز کشور ونزوئلا به ۲۶ میلیون تن محصولات کشاورزی است و در حال حاضر مقدار ۱۱ میلیون تن کشاورزی کشور به ونزوئلا وارد می‌شود.

غیر از برنج و ذرت مابقی نیازهای غذایی وارد می‌شود

معاون امور بین‌الملل و مجلس وزارت جهاد کشاورزی افزود: از سال ۲۰۰۴ تاکنون منبع توسعه فناوری در کشور براساس ساخت آزمایشگاههای کشاورزی، دامپروری، دامپزشکی، بازیابی سیستم آبیاری بوده که با افتتاح دو پروژه بزرگ سیستم آبیاری هر کدام به مساحت ۲۰ هزار هکتار در برنامه توسعه قرار گرفته است و وزیر از وزارت جهاد کشاورزی ایران برنامه‌های گسترش آموزش فناوری و انتقال تکنولوژی و توسعه تولید محصولات کشاورزی و پروژه‌های مکانیزاسیون، دامپروری و شیلات و همچنین مطالعات توسعه بخش باغبانی مورد بحث قرار گرفت.

دکتر فلسفی برگزاری میزهای کاری بین محققان دو کشور، تولید غلات و صیفی‌جات، همکاریهای شیلات و دامپروری و توسعه همکاریهای دوجانبه را از مباحثی ذکر کرد که مورد تاکید قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه کشاورزی برای نخستین بار بین ایران و ونزوئلا به امضا رسیده است، گفت: ارایه خدمات مشاوره‌ای، تهیه برنامه‌های آموزشی به منظور آماده‌سازی حرفه‌ای و آموزش تولیدکنندگان خرد، محققان، دانشمندان و کارشناسان کشاورزی، برگزاری سمینارها و کنفرانسهای مشترک و توافق برای اجرای پروژه‌های مشخص از سایر موارد مورد توافق است.

۶ پروژه مشخص توسط ایران در ونزوئلا اجرا می‌شود

معاون امور بین‌الملل و مجلس وزارت جهاد کشاورزی در خصوص این ۶ پروژه گفت: پروژه توسعه فناوری برای تولید سبزیجات ارگانیک، امکان‌سنجی برای تاسیس شرکت مشترک ایران و جمهوری ونزوئلا در زمینه تولید، فرآوری، خرید و فروش محصولات زراعی، دامی و لبنی و فعال‌سازی مجدد حوضچه‌های پرورش میگو برخی از این پروژه‌های مشخص است.

همچنین اصلاح ژنتیکی ماهی قزل‌آلای رنگین‌کمان، طراحی و اجرای روش سیستماتیک برای راه‌اندازی و مدیریت اطلاع‌رسانی در زمینه شیلات و آبزی‌پروری و انتقال فناوری و صدور خدمات فنی در زمینه مدیریت جامع حوضچه‌های آبریز با هدف تولید مواد سلولزی برای کارخانه‌های چوب و کاغذ از دیگر پروژه‌هایی است که باید به صورت همکاری مشترک با ایران مورد پیگیری قرار گیرد.

وی با اشاره به تاکید هوگو چاوز- رئیس جمهور کشور ونزوئلا بر توسعه روابط متقابل دو کشور، افزود: هرگونه حمایت برای توسعه فعالیتهای کشاورزی انجام خواهد شد.

دکتر فلسفی در پایان گفت: لازم است برای سرمایه‌گذاری در این کشورها از وجود بخش خصوصی “NGO”ها، نیروهای کارشناسی موجود در سازمان نظام مهندسی کشاورزی، شرکتها و موسسات فعال در بخش کشاورزی استفاده شود تا علاوه بر اشتغال‌زایی، سایر همکاریهای اقتصادی بین دو کشور نیز شکل گیرد./

0 Reviews

→ خواندن مطلب قبلی

کشاورزی در گرجستان

خواندن مطلب بعدی ←

کشاورزی در نیکاراگوآ